Historie


Pivovar U Dobřenských byl založen v červnu roku 2015 a navazuje na tradici, která sahá až do 15. století. Tehdy ještě ulice U Dobřenských neexistovala a stála zde dosti komplikovaná změť budov, která dávala dohromady pivovarský domovní blok, jehož průčelí směřovala jak do Betlémské tak do Náprstkovy ulice (dříve zvané Zlaté).

První zmínka o pivovarském objektu nás přivádí až do roku 1413. Komplex v průběhu času měnil názvy, a to většinou podle majitele či sládka jako např. „U zlaté hvězdy“ nebo „U Volovatých“. Poslední název pivovaru pochází z poloviny 17. století, kdy byl majitelem úředník Jakub Dobřenský, název byl v trochu pozměněné podobě, tj. „U Dobřanských“.

Poté se majitelé po sobě celkem rychle střídali: počátkem 19. století Matěj Václavka, od r. 1807 Barbora Koppmannová, od r. 1809 Josef Procházka, 1815 - 1847 Tomáš Kunz. Poslední éra vlastnictví a činnosti pivovaru je spojena s rodinou Medáčkovou, která odkoupila objekt od sládka Jana Hrubého, a to v r. 1864. Jako sládek zde, až do své smrti v r. 1873, pracoval Josef Medáček, na jeho místo poté nastoupil Václav Horn. Poslední oficiální zmínka o navařeném pivu pochází z dubna 1875, jednalo se o dvě várky - 160 věder, tedy cca 90 hektolitrů piva.

V dalších letech je činnost pivovaru trochu nejasná, nejdříve je ve statistikách pražských pivovarů veden, ale bez výroby piva, poté se v tabulkách vůbec neukazuje. Avšak o zánik nešlo, protože v dochovaných dokumentech můžeme najít indicie svědčící o opaku.


 • Zde několik příkladů písemností:

  • inzerce z r. 1876, kdy hostinský František Šebek čepoval v karlínském hostinci U Dobřanských
  • blahopřání z r. 1886 Anně Medáčkové, a to od chasy od Dobřanských
  • r. 1887 se najednou vynořil po dlouhé době údaj o vystaveném pivu o objemu 384 hektolitrů, a to pod sládkem Antonínem Klingerem
  • dále v r. 1888 nacházíme zmínku o tom, že se stal Antonín Nebeský mladší U Dobřanských podstarším
  • 1890 je u Dobřanských nabízeno pivo bavorského typu
  • 1892 je v souvislosti s prodejem domu uváděno, že se jedná o pivovar

Pivovarského domu se v r. 1885 dotkla výstavba Náprstkova muzea, které přiléhalo k jeho obvodovým zdem. Dále následovalo opět několik změn majitelů: 1889 František Odehnal, 1892 stavitel Václav Romováček a nakonec 1894 Eduard Rechziegel. Po celou dobu byl hostinec provozován a také bylo dle dokumentů vyráběno pivo.

Existence starého domu se pomalu v této době naplňovala. Výroba piva ustala při odkupu budovy posledním majitelem, tedy v r. 1894, kdy se v hostinci přestalo čepovat Dobřanské pivo, ale místo něj smíchovské, pul litr za 12 korun.

Hostinské místnosti pivovaru, byly po celou dobu jeho existence známým místem působení národních zpěváků a nejrůznějších stolních společností, pořádaly se zde koncerty a taneční večírky.

Definitivní zánik pivovaru nastal v r. 1896, kdy byl společně se sousedními domy zbořen. Místo původních budov vznikly novostavby a nová ulice „U Dobřenských“, teď již v neupravené formě s písmenem „e“ místo písmena „a“.

Poslední dozvuky pojmenování U Dobřanských lze najít v r. 1897, kdy zde byla nabízena k pronájmu velkorestaurace U Dobřanských, která se se svými elegantně zařízenými místnostmi nacházela v novém rohovém domu, a to na rohu Betlémské ulice a ulice U Dobřenských.


Vražda v pivovaře

V písemnostech se dochovala zajímavá informace z r. 1608, kdy v jedné potyčce v pivovaru „U Dobřanských“ zabil stavitel - zedník Štěpán Kras kloboučnického tovaryše. Co bylo důvodem potyčky a následné vraždy, prameny neodhalují. Vida co vše se mohlo stát v hostincích pražských pivovarů.


Kde nás najdete?

Mapa

Kontakt:

 • tel.: +420 222 222 141
 • info@pivovarudobrenskych.cz
 • U Dobřenských 268/3, 110 00 Praha-Staré Město, Česká republika
 • Otevírací doba: denně od 14:00 do 0:00

Napište nám...


Pivovar U Dobřenských

Copyright © 2015 · All Rights Reserved · Pivovar U Dobřenských

Top